flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

 

Історія Могилів-Подільського міста та району
 
Місто Могилів-Подільський нині – адміністративний центр однойменного району Вінницької області. Лежить місто в глибокій і вузькій долині Дністра при впадінні його лівих протоків – річок Дерло і Немія. Його площа складає 2163 га. Особливістю Могилева-Подільського є те, що місто прикордонне. Залізниця та важливі шосейні шляхи з системою мостів через Дністер роблять місто важливим посередником в економічних зв’язках України з Молдовою, Румунією, Болгарією та іншими країнами. Використовуються можливості річки Дністер як водного шляху. Населення міста становить 37,8 тисяч чоловік, переважають українці.
З історичних документів відомо, що в першій половині ХV ст. нам місці теперішнього Могилева існувало село Іваниківці. Належало воно подільським землянам Сімі та Берлу Будням, які отримали від великого князя литовського Вітовта і польського короля Владислава пожалування на землі Подністров’я.
Наприкінці ХVІ ст. молдавський феодал Ієремія Могила віддає село Іваниківці в посаг за свою дочку Марію, яка вийшла заміж за Стефана Потоцького. Вважають, що саме С.Потоцький на місці села засновує укріплене місто, яке називає Могилевом (на честь свого тестя).
Через Могилів пролягали важливі сухопутні та водні торгівельні шляхи. В 1643 році на Могилівській переправі було відкрито митницю. Зацікавлені вигодою, цілими колоніями селились у Могилеві іноземні купці – греки, італійці, вірмени, турки, серби, а трохи пізніше – євреї. За національними ознаками населення кварталів називали і вулиці міста (Грецька, Вірменська).
У першій чверті ХVІІ ст. Могилів став значним торгівельним і ремісничим центром та був найлюднішим містом Поділля. Край постійно піддавався руйнівним нападам кримських татар, загони яких прямували на Волинь і Галичину.
Значний вплив на життя нашого краю мала визвольна війна українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Після перемог під Жовтими Водами і Корсунем загони Максима Кривоноса звільняють Могилів.
З 1672 року по 1699 рік Поділля перебувало під владою турків. В 1713 році Могилів перейшов під владу Польщі.
У ХVІІІ ст. місто отримує магдебурзьке право. Місто розбудовується, його прикрашають нові будинки, а також церкви і костьол.
У 1795 році Могилів стає повітовим містом Подільської губернії, а в 1796 році місту даровано герб – на срібному полі виноградна лоза.
На початку ХІХ ст. Могилів було викуплено російським урядом у графа В.Потоцького. Місто славилося своїми садами, виноградниками, виробами місцевих ремісників. Важливою сферою діяльності населення міста було сільське господарство.
Напередодні Першої світової війни Могилів був одним з найбільших міст Подільської губернії. У 1913 р. тут проживало 34529 жителів. Населення належало до різних соціальних станів, найбільш чисельними були міщани, селяни, дворяни, купці. У місті функціонували комерційне семикласне училище, чоловіча і жіноча гімназії, 4 церковно-парафіяльні школи.
Під час революційних подій 1917 року головну роль у місті відіграв військовий комітет 8-ї армії Румунського фронту. Він зібрався на свою конференції в Могилеві, підтримав більшовицький уряд в Петрограді, арештував комісарів Тимчасового уряду.
В листопаді 1918 року в місто входять війська Директорії. Населення охоче вступало до лав армії УНР.
За період 1917 по 1920 рік влада в місті змінювалася багато разів, господарство міста занепало, з 30-ти тисяч жителів залишилося 14 тисяч.
В 1923 році була проведена адміністративно-територіальна реформа і місто отримало нову офіційну назву – Могилів-Подільський.
До 1940 року Могилів-Подільський був прикордонним містом.
У 1941-1944 рр. Могилів-Подільський знаходився під окупацією Румунії і адміністративно входив до складу так званої «Трансністрії». Окупанти утворили гетто . куди помістили як місцевих жителів єврейської національності, так і депортованих з Румунії, Буковини і Бессарабії. Багато з них загинуло.
Могилівчани чинили опір окупантам. Назавжди в історію міста увійшли героїчні справи його громадян – М.Г. Тугушова, М. Буянова А.К. Обертаса, Я.Ф. Нагірняка та інших. Всім могилівчанам, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни відкрито на Соборній площі міста Меморіал слави.
Історія міста тісно пов’язана з життям та діяльністю багатьох видатних людей: В.Тропініна, І.Бережнікова, М. Старицького, Д.Карбишева, О. Пчілки, К. Квітки та інших.
В Могилеві –Подільському з 1919 по 1924 роки проживала родина Косачів, яка дала Україні видатних письменників і поетів Олену Пчілку, Лесю Українку, Климента Квітку, Грицька Григоренка.
Сучасний Могилів-Подільський - значний промисловий, торговий і культурний центр Вінницької області. Промисловий потенціал його складають підприємства машинобудівної, легкої, харчової галузей, а також малі підприємства виробничого характеру.
Місто залишається важливим центром торгівлі в Подністров’ї .
У травні 1995 року Могилів-Подільський увійшов до Ліги історичних міст України.
 
Історія створення та діяльність Могилів-Подільського міськрайонного суду
 

Відповідно до Указу Президента України від 15.03.2004 року № 328 «Про внесення змін до Мережі та кількісного складу суддів місцевих судів», були ліквідовані Могилів-Подільський міський та Могилів-Подільський районний суди Вінницької області та утворено Могилів-Подільський міськрайонний суд у складі 9 суддів.

Відповідно до Указу Президента України від 23.03.2004 року № 358 «Про переведення суддів місцевих загальних судів та призначення виконуючих обов’язки голів цих судів», було переведено на роботу на посадах суддів до новоутвореного Могилів-Подільського міськрайонного місцевого загального суду суддів Могилів-Подільського міського суду:

Вітковського Станіслава Володимировича

Романова Петра Федоровича

Совгиру Дмитра Івановича

Соколова Володимира Олексійовича

Сопруна Володимира Віталійовича

Суддів Могилів-Подільського районного суду:

Котовського Івана Віталійовича

Ніколаєнка Ігоря Геннадійовича

Капацин Любов Володимирівну

Головою новоутвореного Могилів-Подільського міськрайонного суду було призначено – Котовського Івана Віталійовича, заступником голови суду призначено – Романова Петра Федоровича.

У січні 2005 року суд переїхав у нове приміщення, бувший банк «Україна», орендоване ТУ ДСА у Вінницькій області для Могилів-Подільського міськрайонного суду. У новому приміщенні суд зайняв І-ІІ поверхи.

З 01.11.2010р. у Могилів-Подільському міськрайсуді розпочато впровадження автоматизованої системи електронного документообігу суду («КП-ДЗС», «КП-Д-3»).

Згідно рішення Вищої ради юстиції від 31.05.2011р. № 321/о/15-11 головою Могилів-Подільського міськрайонного суду призначено Вітковського Станіслава Володимировича.

Відповідно до протоколу зборів суддів Могилів-Подільського міськрайсуду від 14 січня 2011 року було введено спеціалізацію щодо розгляду справ і матеріалів суддями міськрайсуду.

03.02.2013р. на підставі Указу Президента України від 23.01.2009р. за № 33/2009 було переведено з Муровано-Куриловецького районного суду до Могилів-Подільського міськрайсуду суддю Цибульського Олега Євгеновича.

Указом Президента України від 20 лютого 2010р. за №200/2010 призначено на посаду судді Ясінського Юрія Анатолійовича.

Указом Президента України від 24 квітня 2012р. за № 286/2012 призначено на посаду судді Савкову Інну Миколаївну.

Указом Президента України від 31 липня 2012р. за № 461/212 було призначено на посаду судді Лисенко Тетяну Юріївну.

Указом Президента України від 23 травня 2013 року за №302/2013 було признгачено на посаду сідді міськрайсуду Жикевич Тетяну Броніславівну.

 

У різні часи суддями міськрайсуду працювали:

- Сопрун Володимир Віталійович  ( переведений до апеляційного суду Вінницької області );

- Ніколаєнко Ігор Геннадійович ( звільнений у відставку );

- Совгира Дмитро Іванович ( обраний суддею Вінницького апеляційного адміністративного суду);

- Єрмічова Віта Валентинівна ( переведена до Барського районного суду Вінницької області);

- Файдюк Віталій Васильович (обраний суддею Київського апеляційного адміністративного суду);

- Романов Петро Федорович ( звільнений у відставку ) ;

- Соколов Володимир Олексійович (звільнений у відставку );

- Капацин Любов Володимирівна (звільнена у відставку ).

 

Штатний розпис суду з 2004 року по 2007 рік складався із 44 штатних одиниць (9 суддів, 35 одиниць - апарат).

З 2004 року в Могилів-Подільському міськрайонному суді введена штатна одиниця керівника апарату.

З серпня 2005 року посаду керівника апарату суду займає Ярема Власта Миколаївна.

 У січні 2008 року штатним розписом введена посада головного спеціаліста з інформаційних технологій та посада консультанта з кадрової роботи суду.

У 2010 році введено посаду заступника керівника апарату суду.

Апарат Могилів-Подільського міськрайонного суду:

Керівник апарату – Ярема Власта Миколаївна

Заступник керівника апарату суду – Юрчук Олександр Васильович

Помічники суддів, секретарі судових засідань, консультанти суду, судові розпорядники.

Старший секретар суду - Алєксєєва Ніна Борисівна .

Секретарі суду, діловоди, друкарки, робітник з обслуговування та ремонту приміщень суду, прибиральниці.

З розвитком державності, вдосконалення верховенства права розвивається та вдосконалюється судова система, а як наслідок збільшуються вимоги до претендентів на зайняття тих чи інших посад в апараті суду.

Більшість працівників апарату суду мають вищу юридичну освіту з освітньо-кваліфікаційними рівнями магістра, спеціаліста, бакалавра та молодшого спеціаліста.